Teams1.  Bedford

2.  Bellefonte

3.  *Benton

4.  #Bethlehem Catholic

5.  Biglerville

6.  Boling Springs

7.  Boyertown

8.  *Burrell

9.  *Calvary Christian Academy

10.  Central Mountain

11.  Council Rock South

12.  Cumberland Valley

13.  DuBois

14.  McDowell

15.  Fort LeBoeuf

16.  General McLane

                Teams17.  Greater Latrobe

18.  *Hempfield Area

19.  Jersey Shore

20.  Kittanning

21.  Lansing, NY

22.  Line Mountain

23.  Mifflinburg

24.  Mifflin County

25.  *North Penn (Lansdale)

26.  Parkland

27.  Penn Trafford

28.  *Penns Valley

29.  Redbank Valley

30.  *Schuylkill Valley

31.  South Western

32.  *Spring Grove

33.  Stroudsburg

# Defending King of the Mountain Team Champions

* New teams to the 2013 tournament

2010 KOM Results

2011 KING OF MOUNTAIN

TOURNAMENT TIMETABLE

 

 

FRIDAY, DECEMBER 13th

 

 

Weigh-Ins                                             8:30 AM – 9:30 AM                   CMHS Wrestling Rm.   

 

Coaches Meeting                                 10:45 AM                                  Auditorium

 

Preliminary Round I                             11:00 AM – 3:15 PM                  8 Mats

Consolation Round I

 

 

Preliminary Round II                            3:30 PM – 6:45 PM                    8 Mats

Consolation Round II

 

Consolation Round III                          7:00 PM – 8:00 PM                    8 Mats

                                                                                   

           

 

SATURDAY, DECEMBER 14th 

 

 

Weigh-Ins                                             8:30 AM – 9:00 AM                   CMHS Wrestling Room

 

Coaches Meeting                                 9:45 AM                                    Auditorium

 

 

Quarter-Final Round                            10:00 AM – 12:30 PM                5 Mats

Consolation Round IV

 

Semi-Final Round                                12:45 PM – 2:15 PM                  5 Mats

Consolation Round V

 

Consolation Round VI                         2:30 PM –3:45 PM                     4 Mats

 

Parade of Champions                          4:30 PM                       

 

Championship Consolation Finals       4:45 PM – 7:30 PM                    4 Mats

(1st - 8th Places)